TEKNOKENT FİRMALARI TELİF HAKKI

TEKNOKENT FİRMALARI İSTEĞE BAĞLI KAYIT TESCİL BAŞVURUSU

Yazılım işi ile iştigal eden işletmeler sanayi işletmelerinden farklı olarak makine ve teçhizat ile diğer büyük sabit kıymet yatırımlarına gerek kalmaksızın ürünlerini geliştirilebilmektedir. Söz konusu yazılım faaliyetleri neticesinde ise patent, faydalı model belgesi gibi belgeleri edinebilmek işin doğası gereğince mümkün olmayabildiğinden yapılan düzenleme ile bu şirketler için “telif hakkı tescil belgesi” ya da “proje bitirme belgesi” istisna için temini gerekli belgeler olarak belirlenmiştir.

Sınai Mülkiyet Kanunu çerçevesinde, oyun yazılımları da dahil olmak üzere yazılıma ilişkin haklar için patent veya faydalı model belgesi alınamamaktadır. BKK’nın 1/4 maddesi de bu durumu öngörmüş ve yazılımlar için, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde telif hakkı tescil belgesi alınması durumunda istisnadan yararlanılmasını sağlamıştır. Başka bir deyişle, yazılım projeleri sonucunda ortaya çıkan gayrimaddi haklar için, Telif Hakkı tescil belgesi alınması yeterli olacaktır.

Teknokent / Teknopark firmaları Kurumlar Vergisi İstisnası için Patent belgesine sahip değil ise Telif Hakkı belgesi almaları gerekmektedir. Patent belgelerinin uzun bir süreçte çıkmasından dolayı firmamız ile iletişime geçerek Telif Hakkı belgesi için hızlıca başvuru yaparak belgenize sahip olabilirsiniz.


İŞLEMLERİNİZİ HIZLI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Telif Hakkı (İsteğe Bağlı-Kayıt Tescil) İşlemlerinizin başlatılabilmesi için belirtmiş olduğumuz bilgilerin firmamıza ulaşması gerekmektedir. Konuyla ilgili sizleri ziyaret ederek evrakların teslim alınmasını sağlayabiliriz.


Eserler üzerinden gerçekleştirilmekte olan İsteğe Bağlı Kayıt-Tescil işlemi, eserin kimin tarafından meydana getirildiğini belirlemeye kolaylık sağlamak amacıyla yaptırılması zorunlu olmayan, beyana dayalı bir işlemdir.


>>TELİF HAKLARI DETAYLI BİLGİ - 0216 533 47 33

MARKANIZ TESCİLLİ Mİ ?
TELİFİNİ ALDIĞINIZ PROJENİZİN ADI TESCİLLİ Mİ?

Projelerinize veya Hizmetlerinize telif hakkını almış olsanız dahi bu projelere vermiş olduğunuz isimler/markalar Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerince belirtildiği gibi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Marka Tescil edilmemiş ise yasal olarak size ait değildir.

UNUTMAYIN TESCİLLİ OLMAYAN MARKA SİZE AİT DEĞİLDİR !

MARKA TESCİLİ İÇİN TIKLAYINIZ